• دولت و ملت، متحد با هم برای حمایت از کالای ایرانی            • همیشه به پدر و مادرت احترام بگذار؛ زیرا این کار با اطاعت خدا مساوی است            • لحظه هایت زیباست ؛‌ چون خدا، عشق و امید در وجودت جاریست           
دهه تکریم مساجد تاریخ:1397/2/18

نویسنده: صديقه مقدس پور
شاید بارزترین معنای آیه کریمه «یدالله مع الجماعة» در مساجد جلوه گر شده باشد.

دهه تکریم مساجد، اگرچه یک بازه زمانی ۱۰ روزه از روزهای پایانی ماه شعبان تا آغاز ماه مبارک رمضان -دروازه ورود به میهمانی خدا- است، اما می تواند بهانه ای برای پرداختن به نقش مهم و تأثیر گذار مساجد و جایگاه استراتژیک این دژ فرماندهی حکومت اسلامی در گفتمان تئوریک و عملیاتی جمهوری اسلامی ایران باشد.

با ورود به دهه پایانی ماه شعبان، مساجد کشورمان برای برگزاری هرچه باشکوه تر ماه مبارک رمضان آماده می شوند و این انگیزه ای می شود تا حضور پرشور تر مردم برای زدودن غبار از دل خود و در و دیوار مساجد را شاهد باشیم. این اما یک فرصت است؛ فرصتی که مسئولان و سیاستگذاران عرصه فرهنگی و اجتماعی جامعه می توانند از آن برای گسترش هرچه بیشتر دایره مخاطبان مسجد و برداشتن دیوارهای آن برای ارتباطی مؤثرتر با تمامی مردم جامعه سود ببرند.

مساجد کانون خیزش های انسانی

با تابیدن خورشید اسلام از فراز تاریکی جهل بشر، سنگ بنای مسجد نه فقط به عنوان محل عبادت و پرستش بلکه به عنوان دژ مستحکم فرماندهی اسلام گذاشته شد. شاید بارزترین معنای آیه کریمه «یدالله مع الجماعة» در مساجد جلوه گر شده باشد.

نگاهی به نقاط عطف تاریخ نیز نشان دهنده آن است که مساجد محوری ترین نقش را در وحدت بخشیدن به قیام های مردمی ایفا کرده اند. قیام معروف تحریم توتون و تنباکو با حکم مرجع عالیقدر میرزای شیرازی از همین مساجد پا گرفت. سنگ بنای انقلاب اسلامی ایران نیز در مساجد گذاشته شد. قیام مردم مشهد در مسجد گوهرشاد یکی از زیباترین جلوه های کارکردی مساجد است.

در دوران دفاع مقدس نیز مساجد کانون وفاق و همدلی مردم بودند و جذب و اعزام به مناطق جنگی و حتی کارهای تدارکاتی همه در مساجد انجام می شد. تمام اینها بیانگر نقش کلیدی مساجد و جایگاه اساسی آن در نظام اسلامی است و لزوم تکریم این مکان مقدس را آشکارتر می سازد.

تکریم مساجد؛ نگاهی دوباره به خانه خدا

تکریم مساجد اما به چه معناست؟ تکریم مساجد در شناخت رسالت، فلسفه وجودی، کاربری و جایگاه فرهنگی ـ اجتماعی این مکان مقدس معنا می کند.

مسجد می تواند مجموعه مردم مسلمان را همانند اعضای یک خانواده دور هم جمع کند. قبله، کتاب و عقاید مشترک ما مسلمانان سبب شکل گیری حیات اجتماعی واحدی می شود که این وحدت در سایه اسلام و در مساجد شکل می گیرد.

با اشاره به چگونگی شکل گیری انقلاب اسلامی ایران به رهبری معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) در می یابیم که حضرت امام همواره به نقش کلیدی مساجد توجه ویژه ای داشتند و تأکید می کردند «مساجد را خالی نگذارید، مسجد سنگر است»

کارکرد مکان های مذهبی در دنیا

مکان های مذهبی در تمامی ادیان، حتی ادیان غیر توحیدی جایگاه ویژه و کارکردهای مهمی دارند که به عبادت خلاصه نمی شود. به طور نمونه کلیسای مسیحیان، کنیسه یهودیان و معبد بودائیان تنها یک مکان مذهبی نیست و در بسیاری از موارد هدف گذاری های عمیق سیاسی - اجتماعی و برنامه های استراتژیک عملیاتی مختلفی از این مکان ها دنبال می شود. با توجه به ویژگی ها و ظرفیت دین مبین اسلام اما مساجد ظرفیت بالایی برای جذب و ارتقای تفکر و عمل مسلمانان دارند. مساجد شاید بهترین مکان برای برپایی کرسی های آزاد اندیشی در سطح جامعه باشند.

این مکان می تواند جایگاهی برای شکل گیری گفتمان تئوریک، استراتژیک و عملیاتی جمهوری اسلامی ایران باشد.

توسعه اسلام در گرو توسعه مساجد است و برای گسترش گفتمان تئوریک اسلام و انقلاب اسلامی باید توجه ویژه به مساجد را در دستور کار قرار دهیم. مساجد، کانون وحدت است؛ کانونی که می تواند تمام اقشار جامعه را در کنار هم بیاورد و به صورت فراجناحی و در زیر لوای ولایت اهداف اسلام و انقلاب را تأمین کند.

شأن مسجد را پایین نیاوریم

اگرچه توجه به مساجد شامل توجه به زیبا سازی و ظواهر نیز می شود اما گاهی این ظاهر سازی ها آنقدر زیاد است که کارکرد اصلی و حقیقی مساجد را تحت الشعاع قرار می دهد.

به طور نمونه برخی از مساجد شهر اگرچه معماری زیبایی دارند و همیشه درشان باز است اما شأن این مساجد در حد محلی برای برگزاری مراسم ختم پایین آمده است و در برخی موارد نیز چیدمان مسجد نه یک فضای ایرانی و اسلامی بلکه سالن هایی است که نه فرشی دارد و نه جایی برای اقامه نماز و شما را به یاد سالن های همایش می اندازد.

مسجد، محل تبلیغ و ترویج دین و تبیین مواضع قرآن و ولایت است، اینگونه تغییر در کاربری مساجد در شأن خانه خدا نیست.

مسئولان همیشه مسجد بروند نه در انتخابات و مواقع خاص

مردم باید شاهد عمل مسئولان باشند و آنها را در مساجد در کنار خود ببینند. این در حالی است که ما اغلب در آستانه انتخابات شاهد حضور مسئولان در مساجد هستیم.

همانگونه که پیامبر اسلام جلسات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خود را در مساجد برپا می کرد، مسئولان نظام اسلامی نیز باید در مساجد حضوری پویا و مستمر داشته باشند تا دموکراسی اسلامی معنا و مفهوم یابد.

مساجد را دریابیم

تأکید بر نقش کلیدی مساجد توصیه بزرگان و رهبران دین ماست و بسیاری از اشخاص تأثیر گذار جامعه افرادی هستند که تربیت شده فرهنگ مسجدی اند و از همین مکان های مقدس برخاسته اند و این نشان می دهد مساجد ظرفیت های بالایی دارند که این ظرفیت ها، فرصت های طلایی و استراتژیکی را برای نظام، مردم و مسئولان می آفریند.

سخن روز
تعظیم:
” وقتی خوشحالید، دنیا به شما لبخند میزند، اما وقتی دیگران را خوشحال می کنید، دنیا به شما تعظیم می کند. „

تصویر هفته
انتصاب
مقاله
تبيين ماهيت شادی با رویکرد قرآنی
واژه شادی مفهومی درونی است دارای تعاریف و ابعاد مختلف، تعبير و تفسير دين از شادی این است که عاملی مهم و مؤثر برای رسيدن انسان به كمالات والای انسانی و حرکت خاصانه در مسیر عبودیت است.
حدیث
امام محمد باقر علیه السلام:
فَانزِل نَفسَكَ مِنَ الدُّنيا كَمَثَلِ مَنزِلٍ نَزَلتَهُ ساعةً ثُمَّ ارتَحَلتَ عَنه؛
خود را در دنيا چنان منزل ده كه گويى ساعتى در آن منزل دارى و سپس از آن كوچ مي كني.
«بحارالأنوار، ج 75، ص 165»
یادداشت
عوامل و چگونگی فرار شاه از کشور
اعتصابات گسترده، مخالفت افكار عمومي با شاه، اقدامات امام خميني و پيروانش عليه رژيم، همگي باعث سردرگمي و آشفتگي شاه و دربار شده بود.
نظرسنجی
به نظر شما هیئات مذهبی بر روی کدام مسئله باید حساسیت بیشتری داشته باشند؟