• سال رونق تولید گرامی باد            • فرازی از پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب: تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند            • تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند            • فرازهایی از بیانیه گام دوم انقلاب: انقلاب اسلامی پس ‌از نظام‌ سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمیشود            • مهم‌ترین ظرفیّت امید بخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است            • شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هر چه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می‌آورد           
درسهایی از 13 آبان تاریخ:1397/8/12

نویسنده: صديقه مقدس پور
13 آبان يادآور خاطرات تلخ و شرين روزهاي انقلاب شكوهمند ايران اسلامي و ياد آور وقايعي است كه سرنوشت انقلاب ما را رقم زد.

در تاريخ جمهوري اسلامي ايران روزهاي خاص و به يادماندي بسيار است. روزهايي كه نه تنها در فكر بلكه در روح و قلب ملت ايران حك شده و حتي با گذر روزگاران بسيار هم به دست فراموشي سپرده نمي شود. در اين روزها گاه خوشي، گاه غم و گاه روزهاي با شكوهي رقم مي خورد كه همه دنيا ايستاده ملت ايران را مي نگريستند؛ چرا كه در اين روزها مردم ايران آنقدر بالا ايستاده اند كه همه قدرت ها در هر جايگاهي تسليم خواست اين ملت سرافراز شدند. 13 آبان يكي از اين روزهاي به خصوص در تاريخ كشور ماست.

چرا اين روز را بايد يك روز به خصوص و ويژه دانست؟

13 آبان يادآور خاطرات تلخ و شرين روزهاي انقلاب شكوهمند ايران اسلامي و ياد آور وقايعي است كه سرنوشت انقلاب ما را رقم زد. در ميان اين خاطرات سه خاطره از اهميت بالايي برخوردار است.

اولين خاطره در تاريخ پيدايش انقلاب اسلامي تبعيد حضرت امام خميني(ره) در سال 1343 بود. زماني كه رهبر فقيد انقلاب با نداي لاتخلف مسلمان، جهان خفته مسلمين را بيدار و گوش استكبار جهاني را كر كرد.

دومين خاطره  يادآور تلخي كشتار وحشيانه دانش آموزان بدست دژخيمان رژيم ستم شاهي در سال 1357 بود. زماني كه جوانان وطن اسلامي با بيداري كامل در مقابل عوامل مزدور رژيم شاهي صف آرائي كرده و نداي سربازي اين انقلاب را سرداده بودند و جان فداي خاكي كردند كه عاشقانه به آن انس داشته و سروجان فدايش مي نمودند.

سومين خاطره مربوط به ويراني لانه اي است كه به جز نيرنگ و دوگانگي تاريخ ما، ميراثي به ارث نگذاشته است. ويراني خانه شيطان كه در سال 1358 اتفاق افتاد آنقدر مهم و به ياد ماندي بود كه موجب گرديد امام خميني(ره) اين را روز را انقلاب دوم بنامد.

درس هاي تاريخي 13 آبان

فارغ از اهميت تاريخي ايران روز در تاريخ معاصر كشورمان، در تمام اين خاطرات از سال 1342 به بعد رد پايي از امام خميني(ره) مشاهده مي شود كه با پشت كار و روحيه خستگي ناپذير مقابل تمام قدرت هاي بزرگ ايستاده و آرمان هاي انقلاب اسلامي را پيش برده است.

مهم ترين درس هاي كه از اين روز مي توان آموخت بدين قرار است.

1. ايستادگي در مقابل استكبار:

با نگاهي كوتاه به خاطرات روز 13 آبان يك مسئله مهم را مي توان مشاهده كرد و آنهم اين است در اين روز مردم ايران نشان دادند با ايستادگي و مقاومت در مقابل قدرت ها، هر نوع مستكبري را مي توان خوار و ذليل كرد و به زمين كوفت. در واقع مردم ايران به رهبري امام خميني (ره) نشان دادند چگونه حتي با دست هاي خالي مي توان رعشه بر پيكر تمام زورگويان دنيا انداخت.

2. شناخت ماهيت آمريكا:

در تمام تحولات مربوط به 13 آبان به طور مستقيم و يا غير مستقيم نشاني از آمريكا و خيانت هاي آن به مردم ايران مشاهده مي شود. چه در ماجراي تبعيد امام خميني (ره) و يا سركوب دانش آموزان و همچنين به طور مستقيم در تسخير لانه جاسوسي، آمريكا به عنوان يك ابر قدرت جهاني سعي دارد نقش و جايگاه خود را تثبيت كند. اما اين مسائل بيش از هر چيز نمايانگر هويت او براي مردم ايران و همچنين تمام دنيا بود كه به چه ميزان براي رسيدن به اهداف خود دست به هر اقدامي مي زند.

چه كسي است كه سخنان امام (ره) در اين روز فراموش كند كه فرمودند: «شما مي بينيد كه الان مركز فساد آمريكا را جوانها رفته اند و گرفته اند و آمريكايي هايي هم كه در آنجا بوده اند گرفتند و آن لانه فساد را به دست آوردند و آمريكا هم هيچ غلطي نمي تواند بكند»

3. احياي مفهوم مردم:

مردم در زمان رژيم پهلوي از كوچكترين امكان براي پيگيري سرنوشت سياسي و اجتماعي خود محروم بودند. در واقع تمام تلاش شاه و همكاران او اين بود مفهوم مردم براي هميشه از صحنه تاريخ حذف شود و خود به تنهايي سرنوشت مردم را رقم بزند.

اما مردم در روز 13 آبان نشان دادند كه تمام مردم دنيا مي توانند با ايستادگي، سرنوشت زندگي خود را به دست گيرند و اجازه ندهند كه ديگر قدرت ها درباره زندگي آنها تصميم بگيرند.

4. تداوم انقلاب:

همانگونه كه گفته شد امام خميني(ره) تسخير لانه جاسوسي را انقلاب دوم ناميد. اهميت اين موضوع در اين است كه امام (ره) با اين كار خود نشان داد كه هيچگاه نبايد انقلاب اسلامي را يك امر تمام شده دانست بلكه با اقدامات و اعمال خود اين راه را تداوم بخشيده و اجازه ندهيم مسير انقلاب به انحراف كشيده شود.

اين درس ها و نكاتي كه گفته شد به تنهايي كفايت مي كند تا بدانيم كه روز 13 آبان در تاريخ كشور ما روزي به خصوص است و بايد براي پاسداشت اين روز از هيچ كاري فروگذاري نكرد.

سخن روز
خوشبخت:
” انسان هر اندازه مصمم به خوشبخت زيستن باشد، به همان اندازه خوشبخت و سعادتمند زندگي خواهد كرد. „

تصویر هفته
بهار
مقاله
موتور پیشران حرکت به سوی تمدن اسلامی
رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه‌ «گام دوم انقلاب» با مرور تجربه‌ ۴۰ ساله‌ انقلاب اسلامی اعلام کردند: انقلاب «وارد دوّمین مرحله‌ خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌ سازی شده است» .
حدیث
امام حسن عسکری علیه السلام:
لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّام وَ الصَّلوة وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفکُّر فی أمر الله؛
عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است.
«تحف العقول، ص442»
یادداشت
سفر و شارژ سلامت روان
مسافرت يکي از جذاب ‌ترين تفريحات است که در افزايش سلامت روان به شدت موثر است. احاديث مشهوري از پيامبر گرامي اسلام درباره سفر و فوايد آن روايت شده است.
نظرسنجی
بنظر شما، اینک در چهل سالگی انقلاب اسلامی، کدام مورد از سایر گزینه ها مهم تر است؟