• سال جهش تولید گرامی باد            • فرازی از پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب: ملت ایران مطمئن باشند که تلخی‌ها خواهد گذشت و مشکلات اقتصادی قطعاً تمام خواهد شد            • فرازهایی از بیانیه گام دوم انقلاب: انقلاب اسلامی پس ‌از نظام‌ سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمیشود            • مهم‌ترین ظرفیّت امید بخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است            • شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هر چه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می‌آورد           
نکاتی درباره خواندن نماز مودبانه تاریخ:1398/12/6

نویسنده: علي خيرآبادي
مهمترین بهره ما از نماز، با مهمترین تأثیری که ابتدا باید از نماز بپذیریم، «درک عظمت خداوند» است و مهم ترین مانع درک عظمت خدا هم «تکبر» و کبریایی خودمان است.

آثار و فواید نماز مؤدبانه:

نماز مؤدبانه می تواند کرور کرور منافع به من و تو برساند. چرا از آن بهره نبریم؟ چرا وقتی می توانیم با رعایت برخی نکات ساده، مؤدبانه نماز بخوانیم و از آثار و برکات آن بهره‌مند شویم این کار را انجام ندهیم؟ اگر به منابع و بهره‌ هایی که از خواندن نماز مؤدبانه نصیب ما می‌شود، درست توجه کنیم، طبیعتا اشتیاق بیشتری به آن پیدا خواهیم کرد.

نماز مؤدبانه آثاری و فواید زیادی دارد. مهمترین بهره ما از نماز، با مهمترین تأثیری که ابتدائا باید از نماز بپذیریم، «درک عظمت خداوند» است و مهم ترین مانع درک عظمت خدا هم «تکبر» و کبریایی خودمان است. و ما با خواندن نماز مؤدبانه می توانیم این کبریایی را از بین ببریم یا تضعیف کنیم.

حضرت زهرا سلام الله علیها می فرماید: «خداوند نماز را برای دوری از تکبر، واجب کرده است؛ فرض الله… الصلاه تنزیها عن البکر» پس نماز برای این است که تکبر را از انسان خارج کند.

نماز مؤدبانه یعنی اینکه: «خدایا! من رعایت ادب می‌کنم تا ابهت تو در دلم بنشیند. رعایت ادب می‌کنم تا انانیت و تکبر من از بین برود.»

خدا نماز را به گونه ای قرار داده است که بیشتر هنگام اذان دلمان نمی خواهد همان لحظه بلند شویم نماز بخوانیم. اما اگر به خاطر خدا پا روی دلمان بگذاریم، کم کم سنگ دلمان نرم و تکبرمان خرد می‌شود. مدتی شروع کنیم نماز مؤدبانه بخوانیم! بگوییم خدایا نمازم زیباست؟ ببینیم چقدر مؤدبانه ایستاده ام و دست هایمان را تکان نمی دهیم. حالا امام جماعت باشیم یا خودمان مشغول هر ذکری که هستیم، اما به زیبایی نماز دقت کنیم، بگوییم خدایا! من به خاطر تو قرائت نمازم را درست کردم و الا همین زبان فارسی خودم را هم درست حرف نمی زنم. من نه بی قدرم که عالم در سجود از برای من به خاک افتاده بود من که الان در خانه تو صورت بر زمین گذاشته ام، موجود مهم و با ارزشی هستم.
ابلیس به خاطر اینکه به من سجده نکرد بیچاره شد. من پیش تو قیمت دارم، ولی زمین خورده ات هستم. ببین صورتم را روی خاک گذاشته ام!
در سجده، وقتی صورت خود را در مقابل خداوند به خاک گذاشتی، به این سادگی بر ندار.

فایده مؤدب بودن در نماز چیست؟ خدا چه نیازی به ادب ما دارد ؟ مگر از خدا چیزی کم می‌شود اگر ما رعایت ادب نکنیم؟ پس برای چه به ما زور گفته که باید ادب را رعایت کنیم؟! خدا که همه چیز ما را می بیند. بی ادبی های ما را می بیند. مثلا ما خیلی از اوقات در ساعات شبانه روز پای خود را دراز می‌کنیم و جلوی خدا می خوابیم، حال چرا یک دفعه ای جلوی همین خدا باید بلند شویم و صاف بایستیم؟ بگذار با خدا صمیمی باشیم! بگذار دلها عاشق خدا شود! چرا با حرف ها مردم را از خدا می ترسانی؟!
منبع: چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟/ نوشته استاد علیرضا پناهیان

سخن روز
کار و تلاش
” هیچ چیز ارزشمندی آسان به دست نمی آید. تنها راه رسیدن به نتایج خوب و ماندگار، کار و تلاش مستمر است. „

تصویر هفته
کرونا
مقاله
نکاتی درباره خواندن نماز مودبانه
مهمترین بهره ما از نماز، با مهمترین تأثیری که ابتدا باید از نماز بپذیریم، «درک عظمت خداوند» است و مهم ترین مانع درک عظمت خدا هم «تکبر» و کبریایی خودمان است.
حدیث
قال الصادق (ع) :
یوم غدیر بین الفطر والاضحى و یوم الجمعة کالقمر بین الکوکب .
روز غدیر خم در میان روز هاى عید فطر و قربان و جمعه همانند ماه در میان ستارگان است .
( اقبال سید بن طاووس : .466 )
یادداشت
جنگ بیولوژیک در جنگ تحمیلی
جنگ دو حالت دارد؛ یکی جنگ فیزیکی که شامل درگیری و رویارویی فیزیکی نیروهای نظامی دو طرف است و معمولاً در چند منطقه مشخص اتفاق می افتد. جنگ دیگر، جنگ بیولوژیک است که فراتر عمل می کند و به جای اینکه در م ...
نظرسنجی
به نظر شما نحوه خدمات رسانی سازمان تبلیغات اسلامی در کدامیک از موارد زیر موفق تر بوده است؟