• دولت و ملت، متحد با هم برای حمایت از کالای ایرانی            • لحظه هایت زیباست ؛‌ چون خدا، عشق و امید در وجودت جاریست           
معلمان قرآن باید با بهترین روش های تدریس آشنا باشند تاریخ:1397/2/26

مهدی نادی در همایش تجلیل از معلمان، پیشکسوتان، مدیران مؤسسات و خانه‌های قرآن استان تهران گفت: معلمان قرآن باید با بهترین روش های تدریس آشنا باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران، مهدی نادی، رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی استان تهران دوشنبه 24 اردیبهشت جاری در جمع شرکت کنندگان پنجمین همایش تجلیل و تکریم از معلمان، پیشکسوتان، مدیران مؤسسات و خانه‌های قرآن استان تهران تأکید کرد: معلمان قرآن باید با بهترین روش های تدریس آشنا باشند و مطالب را مستند و با مطالعه ارائه دهند.

مهدی نادی، در ادامه و با اشاره به اینکه معلم کیست و فرآیند تعلیم و تربیت به چه صورت است، گفت: هر معلم، مصداق آیه «أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِي السَّماءِ» است. معلمی که ما را تعلیم داد، نمونه‌های زیادی مانند ما را تحویل جامعه داده است. معلم، درختی است که شاخه‌های آن فراگیر است، مانند شجره طوبی که به فرموده پیامبر اکرم(ص) در زیر شاخه‌های آن اگر اسب سواری صد سال بتازد به انتهای آن نمی‌رسد. معلم مانند شاخه‌های درخت، فرهنگ را گسترش می‌دهد و چقدر خوب است که این معلم، معلم قرآن باشد و فرهنگ قرآن را توسعه دهد.

رییس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی استان تهران در این آیین ، با بیان اینکه خداوند اولین معلم است، گفت: معلمان قرآن راه مقدس اولیای خداوند را پیش گرفته اند، به طوری که حرکت فرهنگی آنان در آموزش و تربیت نسل جوان قرآنی تاثیر بسزایی دارد.

مهدی نادی، معلمان قرآن را تجسم آیات قرآن در جامعه عنوان کرد و افزود: این مربیان باید توجه ویژه به اعمال و رفتار فردی و اجتماعی خود داشته باشند چرا که کوچکترین لغزش و خطای آنان می تواند آبروی دین و قرآن را به خطر اندازد.

وی تاکید کرد: فعالان عرصه قرآنی باید در بخش آموزش قرآن از روش های به روز و نوین استفاده کنند تا اثر گذاری کارشان بیشتر در نسل جوان کشور نمود پیدا کند.

رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی تهران، افزود: معلم قرآن، پایش را جای پای امیرالمؤمنین(ع) و امام صادق(ع) می‌گذارد. کرسی معلمی قرآن، کرسی خداوند است. رسالت شما بسیار سنگین است و رسالت شما با معلم فیزیک و شیمی متفاوت است. بحث خاک و افلاک است مراقب باشید، لغزش شما لغزش دین و قرآن است. معلم قرآنی چون حضرت امام(ره) درست به فرامین قرآن عمل کرد و دیدید که دنیا را گرفت. چقدر خون‌ها از صدر اسلام، بابت این کرسی قرآن که ما آن را تصاحب کرده‌ایم، ریخته شده است. پس باید قدرش را بدانیم. اولین نکته که معلم قرآن باید در نظر بگیرد، همین جمله مقام معظم رهبری است که بخشی از انگیزه‌های معلمی عشق است، محبت است و احساس مسئولیت است. باید با محبت و به دور از کسلی و خمودی به کلاس برویم ما باید تجسم آیات قرآن باشیم؛ چرا که کل قرآن، خلق پیامبر است،«کان خلقه القرآن» یعنی تک تک آیات قرآن در رفتار پیامبر اکرم(ص) مشخص است.

سخن روز
فروتنی:
” تا زماني كه به قدرت نرسيده اي فرمانبردار باش و چون به آن رسيدي، فروتن. „

تصویر هفته
رمضان الکریم
مقاله
آثار و فواید روزه
روزه، با کیفیتی که دارد در حقیقت روح معنوی و ایمانی انسان را تقویت و اراده او را در اجتناب از معاصی و گناه قوی و نیرومند می گرداند و رمضان ماه خودسازی و تزکیه است.
حدیث
پيامبر اسلام(صلى الله عليه و آله):
شَهرُ رَمَضانَ شَهرُ اللّه عَزَّوَجلَّ وَ هُو شهرٌ یُضاعِفُ اللّه‏ُ فیه الحَسَناتِ وَ یَمحو فیهِ السَّیِّئات وَ هُوَ شهرُ البَرَكَة؛
ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است كه خداوند در آن حسنات را مى‏افزاید و گناهان را پاك مى‏كند و آن ماه بركت است.
«بحارالأنوار، ج 96، ص 340، ح 5»
یادداشت
تغذیه سالم در ماه رمضان؛ بایدها و نبایدها
روزه، تمريني براي زندگي سالم و دستيابي به مراحلي از تقوا است. انتخاب روش هاي بهداشتي و تغذيه مناسب مي تواند با تامين سلامت افزون تر، انسان را براي بهره گيري بيشتر از بركات اين ماه خدا ياري كند.
نظرسنجی
به نظر شما، اداره کل تبلیغات اسلامی تهران در سال 96 در کدام زمینه موفق بوده است؟