• دولت و ملت، متحد با هم برای حمایت از کالای ایرانی            • همیشه به پدر و مادرت احترام بگذار؛ زیرا این کار با اطاعت خدا مساوی است            • لحظه هایت زیباست ؛‌ چون خدا، عشق و امید در وجودت جاریست           
تمرین عبودیت و بندگی با تلاوت مستمر قرآن امکان پذیر می شود تاریخ:1397/3/23

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران در جلسه آموزش اخلاق در قرآن کریم و سنت، یکی از راه های کسب مقام عبودیت را تلاوت آیات قرآن برشمرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران، حجت الاسلام سید ناصرالدین نوری زاده، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران، دوشنبه 21 خرداد جاری در سومین جلسه آموزش اخلاق در قرآن کریم و سنت گفت: تمرین عبودیت و بندگی با تلاوت مستمر قرآن حاصل می شود.

حجت الاسلام نوری زاده، در همین رابطه به آیات قرآن و روایات ائمه معصومین علیهم السلام استناد کرد و با نقل روایتی از نبی مکرم اسلام اظهار داشت؛ عبودیت را در پنج چیز می توان خلاصه کرد که عبارتند از خالی کردن شکم از غذای حرام، چرا که انسان اگر با غذای حرام ارتزاق کند، از اعضا و جوارح او نیز جز خارج و صادر نمی شود، دوم، قرائت قرآن، این امر یعنی آشنا شدن با کلام خدا و هم صحبتی با خدا نیز از نشانه های عبودیت است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران، در ادامه شرح این روایت افزود: شب زنده داری، تضرع و زاری در لحظات صبح و طلوع فجر، گریه از خوف خدا نیز از نشانه های عبودیت و بندگی است که خوشبختانه تمامی این پنج مورد در ماه مبارک رمضان جمع است و این ماه فرصت خوبی برای تمرین بندگی است.

وی، در بیان اهمیت و فضیلت شب زنده داری گفت: قیام لیل و اینکه انسان برای خدا، بستر را ترک کند ، از جا برخیزد و از خواب خوش بگذرد، موجب رسیدن به مقام محمود می شود مقامی که خداوند متعال در قرآن آیه 79 سوره اسراء خطاب به پیامبر می فرماید؛ و مِنَ اللَّيلِ فَتَهجَّدْ بِه نافلَةً لَكَ عَسى أَنْ يَبْعَثكَ رَبُّكَ مَقامًا مَحمودا،  یعنی برای کسب مقام محمود، شب زنده داری و نماز شب به پیامبر واجب بود.

نوری زاده، در جمع کارکنان تبلیغات اسلامی استان تهران و در توضیح راه های کسب عبودیت به حدیثی از رسول اکرم اسلام اشاره کرد که می فرماید، برای از بین بردن زنگار قلوب ، تلاوت قرآن کنید و بسیار یاد مرگ باشید، به همکاران خود توصیه کرد در طول سال و به طور مستمر روزی ولو یک صفحه از قرآن را همراه با ترجمه و تفسیر آن تلاوت کنند.

سخن روز
تعظیم:
” وقتی خوشحالید، دنیا به شما لبخند میزند، اما وقتی دیگران را خوشحال می کنید، دنیا به شما تعظیم می کند. „

تصویر هفته
انتصاب
مقاله
تبيين ماهيت شادی با رویکرد قرآنی
واژه شادی مفهومی درونی است دارای تعاریف و ابعاد مختلف، تعبير و تفسير دين از شادی این است که عاملی مهم و مؤثر برای رسيدن انسان به كمالات والای انسانی و حرکت خاصانه در مسیر عبودیت است.
حدیث
امام محمد باقر علیه السلام:
فَانزِل نَفسَكَ مِنَ الدُّنيا كَمَثَلِ مَنزِلٍ نَزَلتَهُ ساعةً ثُمَّ ارتَحَلتَ عَنه؛
خود را در دنيا چنان منزل ده كه گويى ساعتى در آن منزل دارى و سپس از آن كوچ مي كني.
«بحارالأنوار، ج 75، ص 165»
یادداشت
عوامل و چگونگی فرار شاه از کشور
اعتصابات گسترده، مخالفت افكار عمومي با شاه، اقدامات امام خميني و پيروانش عليه رژيم، همگي باعث سردرگمي و آشفتگي شاه و دربار شده بود.
نظرسنجی
به نظر شما هیئات مذهبی بر روی کدام مسئله باید حساسیت بیشتری داشته باشند؟