• دولت و ملت، متحد با هم برای حمایت از کالای ایرانی            • لحظه هایت زیباست ؛‌ چون خدا، عشق و امید در وجودت جاریست           
کسب غذای حلال و دوری از لقمه حرام، مقدمه عمل صالح است تاریخ:1397/4/19

مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران در ادامه مباحث شاخصه های سبک زندگی اسلامی و در بیان اثرات لقمه حلال در زندگی گفت: غذای حلال، مقدمه عمل صالح است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران، حجت‌الاسلام سید ناصرالدین نوری زاده، مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران، سه شنبه ۱۹ تیر جاری و در ادامه مباحث مربوط به شاخصه های سبک زندگی اسلامی، به اثرات لقمه حلال پرداخت و گفت: غذای حلال و دوری از لقمه حرام، مقدمه عمل صالح است.

حجت‌الاسلام نوری زاده، با بیان احادیث و روایاتی از ائمه معصومین، به آثار رزق حلال اشاره کرد و افزود: خوردن لقمه حلال، دل را روشن، چشمه های حکمت را جاری و به استجابت دعا کمک می‌کند.

وی با استناد به فرمایش رسول خدا صلى‏ الله ‏علیه ‏و ‏آله و سلّم که فرمود؛ اِنَّ الله یُحبُّ اَن یَری عَبدَهُ تَعِباً فِی طَلبِ الحَلال؛ خداوند دوست دارد بنده‌اش را در زحمت طلب حلال ببیند، اظهار داشت: از نظر اسلام اقتصاد بسیار مهم است؛ زیرا نیازهای بدن و جسم انسان از این راه تأمین می‌شود و پاکی و ناپاکی لقمه بر اندیشه، ایمان و باورهای قلبی او تأثیر مستقیمی به جا می‌گذارد؛ چنانکه امام‌ حسین(ع) خاستگاه شقاوت مردم کوفه را لقمه‌های حرام می‌داند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران، تصریح کرد: دستاوردها و درآمدهای انسان، هر لقمه مادی و معنوی که انسان کسب کرده و از آن بهره مند می‌شود، بیانگر شخصیت اوست و سرنوشت او را رقم می زند، به این معنا که هر چه انسان کسب می‌کند، نشان می‌دهد دارای چه شخصیتی است و همچنین آینده او را تعیین می‌کند. از این رو در روایات بسیاری به انسانها سفارش شده به طعام و خوراکی که جسم و روح از آن بهره‌مند می‌شود، دقت بسیار کنند که شخصیت و سرنوشت انسان در گرو آن است.

نوری زاده، اظهار داشت: در معارف دینی ما «غذا و لقمه حلال» مقدّمه عمل صالح است و اثر غذای حلال در سبکی روح، نور باطن، توجه به عبادات،‌ و اثر غذای حرام در سنگینی، کدورت و کسالت در عبادات به خوبی مشهود است.

این کارشناس مذهبی، در ادامه و برای درک بهتر تأثیر حرام‌ خواری در شقاوت ابدی انسان به برخی از آثار آن اشاره کرد و افزود: در آیات قرآن کریم، بارها از گناهانی نام برده شده که موجب زنگار و سیاهی قلب و در نهایت دفن و مهر خوردن آن می‌شود، یکی از این گناهان، لقمه حرام است، از دیگر اثرات حرام خواری می توان به لعنت فرشتگان، عذاب الهی در دنیا و آخرت، نسل های ناپاک، عدم قبولی اعمال خیر، عدم قبولی نماز، عدم شفاعت، عدم اجابت دعا چنان که در حدیثی قدسی آمده است که خداوند متعال می‌فرماید؛ فمنک الدعاء و علی الاجابه فلا تحجب عنی دعوه الادعوه آکل الحرام؛ بنده من ! تو دعا کن، من اجابت می‌کنم، بدان که تمام دعاها به پیشگاه اجابت من می رسد، مگر دعای کسی که مال حرام می‌خورد.

سخن روز
موفقیت:
” سه جمله برای دستیابی به موفقیت؛ بیشتر از دیگران بدان، بیشتر از دیگران کار کن، کمتر از دیگران توقع داشته باش. „

تصویر هفته
گام دوم انقلاب
مقاله
سازمان ها و ارزش های اخلاقی
فرهنگ سازمانی عبارت از نظام اعتقادات، ارزش ها و الگوهای اساسی رفتار در سازمان است که در طول زمان شکل گرفته و توسط افراد آن، مورد قبول واقع شده است.
حدیث
امام على عليه السلام:
الدُّنْيا أَصْغَرُ و أَحْقَرُ وَ أَنْزَرُ مِنْ أَنْ تُطَاعَ فيهَا الْأَحْقاد ؛
دنيا كوچك تر و حقير تر و ناچيز تر از آن است كه در آن از كينه ها پيروى شود.
«تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص 142 ، ح 2544»
یادداشت
کره خاکی انسان فضائی
پیامبراکرم (ص) می فرمایند:« دو طبقه از امت من اند که اگر شایسته باشند همه به صلاح آیند، و اگر فاسد باشند همه به فساد گرایند؛ فقها و زمامداران»
نظرسنجی
بنظر شما، اینک در چهل سالگی انقلاب اسلامی، کدام مورد از سایر گزینه ها مهم تر است؟