• سال رونق تولید گرامی باد            • فرازی از پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب: تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند            • تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند            • فرازهایی از بیانیه گام دوم انقلاب: انقلاب اسلامی پس ‌از نظام‌ سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمیشود            • مهم‌ترین ظرفیّت امید بخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است            • شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هر چه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می‌آورد           
کسب غذای حلال و دوری از لقمه حرام، مقدمه عمل صالح است تاریخ:1397/4/19

مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران در ادامه مباحث شاخصه های سبک زندگی اسلامی و در بیان اثرات لقمه حلال در زندگی گفت: غذای حلال، مقدمه عمل صالح است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران، حجت‌الاسلام سید ناصرالدین نوری زاده، مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران، سه شنبه ۱۹ تیر جاری و در ادامه مباحث مربوط به شاخصه های سبک زندگی اسلامی، به اثرات لقمه حلال پرداخت و گفت: غذای حلال و دوری از لقمه حرام، مقدمه عمل صالح است.

حجت‌الاسلام نوری زاده، با بیان احادیث و روایاتی از ائمه معصومین، به آثار رزق حلال اشاره کرد و افزود: خوردن لقمه حلال، دل را روشن، چشمه های حکمت را جاری و به استجابت دعا کمک می‌کند.

وی با استناد به فرمایش رسول خدا صلى‏ الله ‏علیه ‏و ‏آله و سلّم که فرمود؛ اِنَّ الله یُحبُّ اَن یَری عَبدَهُ تَعِباً فِی طَلبِ الحَلال؛ خداوند دوست دارد بنده‌اش را در زحمت طلب حلال ببیند، اظهار داشت: از نظر اسلام اقتصاد بسیار مهم است؛ زیرا نیازهای بدن و جسم انسان از این راه تأمین می‌شود و پاکی و ناپاکی لقمه بر اندیشه، ایمان و باورهای قلبی او تأثیر مستقیمی به جا می‌گذارد؛ چنانکه امام‌ حسین(ع) خاستگاه شقاوت مردم کوفه را لقمه‌های حرام می‌داند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران، تصریح کرد: دستاوردها و درآمدهای انسان، هر لقمه مادی و معنوی که انسان کسب کرده و از آن بهره مند می‌شود، بیانگر شخصیت اوست و سرنوشت او را رقم می زند، به این معنا که هر چه انسان کسب می‌کند، نشان می‌دهد دارای چه شخصیتی است و همچنین آینده او را تعیین می‌کند. از این رو در روایات بسیاری به انسانها سفارش شده به طعام و خوراکی که جسم و روح از آن بهره‌مند می‌شود، دقت بسیار کنند که شخصیت و سرنوشت انسان در گرو آن است.

نوری زاده، اظهار داشت: در معارف دینی ما «غذا و لقمه حلال» مقدّمه عمل صالح است و اثر غذای حلال در سبکی روح، نور باطن، توجه به عبادات،‌ و اثر غذای حرام در سنگینی، کدورت و کسالت در عبادات به خوبی مشهود است.

این کارشناس مذهبی، در ادامه و برای درک بهتر تأثیر حرام‌ خواری در شقاوت ابدی انسان به برخی از آثار آن اشاره کرد و افزود: در آیات قرآن کریم، بارها از گناهانی نام برده شده که موجب زنگار و سیاهی قلب و در نهایت دفن و مهر خوردن آن می‌شود، یکی از این گناهان، لقمه حرام است، از دیگر اثرات حرام خواری می توان به لعنت فرشتگان، عذاب الهی در دنیا و آخرت، نسل های ناپاک، عدم قبولی اعمال خیر، عدم قبولی نماز، عدم شفاعت، عدم اجابت دعا چنان که در حدیثی قدسی آمده است که خداوند متعال می‌فرماید؛ فمنک الدعاء و علی الاجابه فلا تحجب عنی دعوه الادعوه آکل الحرام؛ بنده من ! تو دعا کن، من اجابت می‌کنم، بدان که تمام دعاها به پیشگاه اجابت من می رسد، مگر دعای کسی که مال حرام می‌خورد.

سخن روز
مدارا:
” مدارا ، بالاترین درجه قدرت و میل به انتقام، اولین نشانه ضعف است. „

تصویر هفته
بهار
مقاله
نکاتی درباره رونق اشتغال و تولید
اجرای اقتصاد مقاومتی و رونق تولید و اشتغال به الزامات و بسترهایی نیاز دارد. الزاماتی که باید مورد توجه تمام نهادها، ارگان‌ها و تک تک افراد جامعه باشد.
حدیث
حضرت مهدى (علیه ‏السلام):
فَإِنّا یُحیطُ عِلمُنا بِأنْبائِکُم، ولا یَعزُبُ عَنّا شى‏ءٍ مِنَ أخبارِکُم و مَعْرِفَتِنا بَالِزَّلَلِ الَّذى أصابَکُم؛
به راستى که علم ما بر اوضاع شما احاطه دارد و هیچ ‏چیز از احوال ‏شما بر ما پوشیده نیست و نسبت به ‏لغزشهایى که ‏از شما سرمى‏ زند شناخت داریم.
«بحارالانوار، ج ۵۳ ، ص 175»
یادداشت
دورویی ؛ راه علاج و فرار از آن
منافق كسي است كه ظاهرش را با ايمان و تقوا و اخلاص آراسته، ولي در باطن جز ظلمت كفر و شرك چيزي ندارد، لذا بايد بداند كه در رفتارش سودي نكرده و جز به خودش به كسي زياني نرسانده است.
نظرسنجی
بنظر شما، اینک در چهل سالگی انقلاب اسلامی، کدام مورد از سایر گزینه ها مهم تر است؟