• دولت و ملت، متحد با هم برای حمایت از کالای ایرانی            • لحظه هایت زیباست ؛‌ چون خدا، عشق و امید در وجودت جاریست           
کسب غذای حلال و دوری از لقمه حرام، مقدمه عمل صالح است تاریخ:1397/4/19

مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران در ادامه مباحث شاخصه های سبک زندگی اسلامی و در بیان اثرات لقمه حلال در زندگی گفت: غذای حلال، مقدمه عمل صالح است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران، حجت‌الاسلام سید ناصرالدین نوری زاده، مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران، سه شنبه ۱۹ تیر جاری و در ادامه مباحث مربوط به شاخصه های سبک زندگی اسلامی، به اثرات لقمه حلال پرداخت و گفت: غذای حلال و دوری از لقمه حرام، مقدمه عمل صالح است.

حجت‌الاسلام نوری زاده، با بیان احادیث و روایاتی از ائمه معصومین، به آثار رزق حلال اشاره کرد و افزود: خوردن لقمه حلال، دل را روشن، چشمه های حکمت را جاری و به استجابت دعا کمک می‌کند.

وی با استناد به فرمایش رسول خدا صلى‏ الله ‏علیه ‏و ‏آله و سلّم که فرمود؛ اِنَّ الله یُحبُّ اَن یَری عَبدَهُ تَعِباً فِی طَلبِ الحَلال؛ خداوند دوست دارد بنده‌اش را در زحمت طلب حلال ببیند، اظهار داشت: از نظر اسلام اقتصاد بسیار مهم است؛ زیرا نیازهای بدن و جسم انسان از این راه تأمین می‌شود و پاکی و ناپاکی لقمه بر اندیشه، ایمان و باورهای قلبی او تأثیر مستقیمی به جا می‌گذارد؛ چنانکه امام‌ حسین(ع) خاستگاه شقاوت مردم کوفه را لقمه‌های حرام می‌داند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران، تصریح کرد: دستاوردها و درآمدهای انسان، هر لقمه مادی و معنوی که انسان کسب کرده و از آن بهره مند می‌شود، بیانگر شخصیت اوست و سرنوشت او را رقم می زند، به این معنا که هر چه انسان کسب می‌کند، نشان می‌دهد دارای چه شخصیتی است و همچنین آینده او را تعیین می‌کند. از این رو در روایات بسیاری به انسانها سفارش شده به طعام و خوراکی که جسم و روح از آن بهره‌مند می‌شود، دقت بسیار کنند که شخصیت و سرنوشت انسان در گرو آن است.

نوری زاده، اظهار داشت: در معارف دینی ما «غذا و لقمه حلال» مقدّمه عمل صالح است و اثر غذای حلال در سبکی روح، نور باطن، توجه به عبادات،‌ و اثر غذای حرام در سنگینی، کدورت و کسالت در عبادات به خوبی مشهود است.

این کارشناس مذهبی، در ادامه و برای درک بهتر تأثیر حرام‌ خواری در شقاوت ابدی انسان به برخی از آثار آن اشاره کرد و افزود: در آیات قرآن کریم، بارها از گناهانی نام برده شده که موجب زنگار و سیاهی قلب و در نهایت دفن و مهر خوردن آن می‌شود، یکی از این گناهان، لقمه حرام است، از دیگر اثرات حرام خواری می توان به لعنت فرشتگان، عذاب الهی در دنیا و آخرت، نسل های ناپاک، عدم قبولی اعمال خیر، عدم قبولی نماز، عدم شفاعت، عدم اجابت دعا چنان که در حدیثی قدسی آمده است که خداوند متعال می‌فرماید؛ فمنک الدعاء و علی الاجابه فلا تحجب عنی دعوه الادعوه آکل الحرام؛ بنده من ! تو دعا کن، من اجابت می‌کنم، بدان که تمام دعاها به پیشگاه اجابت من می رسد، مگر دعای کسی که مال حرام می‌خورد.

سخن روز
عادات خوب:
” مهربانی و حُسن خُلق، دوست ‌داشتنی‌ ترین عاداتِ افراد است. „

تصویر هفته
خاندان کرامت
مقاله
چگونه از اوقات فراغت خود بهترین استفاده را بکنیم؟
استفاده‌ فعال و مفید از اوقات فراغت باعث افزایش انرژی، خلاقیت، اشتیاق و احساس مفید بودن می‌شود .
حدیث
پيامبر اسلام(صلى الله عليه و آله):
ألْمُؤمِنُ نَفْسُهُ مِنهُ فى تَعَب، وَالنّاسُ مِنهُ فى راحَة ؛
مؤمن آن کسى است که خود را به جهت رفاه مردم در زحمت بیندازد و دیگران از او در امنیّت و آسایش باشند.
«بحارالأنوار، ج 75، ص 53، ح 10»
یادداشت
استرس؛ نشانه‌ها، علائم و نحوه مدیریت آن
گرچه استرس به مقدار مناسب، می‌تواند برای شما مفید باشد، اما بیش از حد بودن آن ضرر خواهد داشت. بعضی افراد به صورت افراطی به استرس واکنش نشان می‌دهند و حتی مشکلات کوچک را برای خود لاینحل می‌سازند.
نظرسنجی
بنظر شما، اولویت فعالیت سازمان تبلیغات اسلامی در فصل تابستان چه باید باشد؟