• دولت و ملت، متحد با هم برای حمایت از کالای ایرانی            • لحظه هایت زیباست ؛‌ چون خدا، عشق و امید در وجودت جاریست           
عزاداری ماه محرم در ایران اسلامی علاوه بر یک حرکت با شکوه مذهبی یک حرکت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است تاریخ:1397/7/18

الیاسی، رئیس شورای هیئات مذهبی شمال شرق تهران، درگفتگو با روابط عمومی اداره گفت: عزاداری ماه محرم در ایران اسلامی علاوه بر یک حرکت با شکوه مذهبی یک حرکت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران، صفی الله الیاسی، رئیس شورای هیئات مذهبی شمال شرق تهران، در گفتگو با روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شمال شرق تهران، در خصوص تحلیل عزاداری بر امام حسین و هم چنین آسیب های این عزادارای ها، مطالبی بیان کرد.

الیاسی، گفت: مراسم عزاداری در ماه محرم در ایران اسلامی علاوه بر یک حرکت با شکوه مذهبی یک حرکت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است. چرا که امام حسین (ع) هدف از قیام خود را "اصلاح دین امت جدش رسول الله (ص)" بیان فرمود. بنابراین به تأسی از آن حضرت باید مراقب بود که قالب و محتوای مراسم عزاداری در یک مسیر صحیح، اصلاحی و تعالی بخش قرار گیرند و از هر گونه حرکتی که موجب وهن چهره منیر مکتب تشیع و همچنین موجب تضعیف شخصیت ائمه معصومین و اولیای خدا شود، پرهیز گردد. برای ممانعت و جلوگیری از هرگونه حرکت نادرست نیاز به آسیب شناسی صحیح، آن هم بیشتر توسط علمای حاضر در جمع هیئات مذهبی است که می تواند با رصد و کلام منطقی، ضمن کمک به شکوه، عظمت و رونق بخشی به عزاداری سالار شهیدان، از انحرافات خزنده که آگاهینه و یا ناآگاهینه در جریان عزاداری ها رسوخ پیدا می‌کند، جلوگیری نمایند.

وی، در ادامه افزود: البته باید توجه داشت که در مسئله آسیب شناسی عزاداری حضرت سید الشهدا (ع) و یاران با وفایش نباید دچار افراط و تفریط شود. افراط به این معنا که بخاطر بعضی از خرافات کوچک و رفتارها و گفتار های احیاناً غلوآمیز و غیر واقعی بعضی از مداحان، چنان تیغ انتقاد را به سوی این شعائر عظیم بگیریم که مردم دچار دلسردی شده و نسبت به اصل موضوع دچار تردید شوند. تفریط در این موضوع نیز با این استدلال که چون عزای امام حسین (ع) یک امر مقدسی است، نباید به آن ورود پیدا کنیم و اجازه دهیم هر کاری که می‌خواهند بکنند که در این صورت نیز ممکن است به چنان مرحله ای برسیم که اصل و محتوای واقعی سنت عزاداری در فرم ها و بدعت های مختلف کم‌فروغ گردد. بنابراین نسل کنونی نیز باید به سهم خویش به صیانت از این سرمایه معنوی و فرهنگی بپردازد.

سخن روز
موفقیت:
” سه جمله برای دستیابی به موفقیت؛ بیشتر از دیگران بدان، بیشتر از دیگران کار کن، کمتر از دیگران توقع داشته باش. „

تصویر هفته
گام دوم انقلاب
مقاله
سازمان ها و ارزش های اخلاقی
فرهنگ سازمانی عبارت از نظام اعتقادات، ارزش ها و الگوهای اساسی رفتار در سازمان است که در طول زمان شکل گرفته و توسط افراد آن، مورد قبول واقع شده است.
حدیث
امام على عليه السلام:
الدُّنْيا أَصْغَرُ و أَحْقَرُ وَ أَنْزَرُ مِنْ أَنْ تُطَاعَ فيهَا الْأَحْقاد ؛
دنيا كوچك تر و حقير تر و ناچيز تر از آن است كه در آن از كينه ها پيروى شود.
«تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص 142 ، ح 2544»
یادداشت
کره خاکی انسان فضائی
پیامبراکرم (ص) می فرمایند:« دو طبقه از امت من اند که اگر شایسته باشند همه به صلاح آیند، و اگر فاسد باشند همه به فساد گرایند؛ فقها و زمامداران»
نظرسنجی
بنظر شما، اینک در چهل سالگی انقلاب اسلامی، کدام مورد از سایر گزینه ها مهم تر است؟