• دولت و ملت، متحد با هم برای حمایت از کالای ایرانی            • همیشه به پدر و مادرت احترام بگذار؛ زیرا این کار با اطاعت خدا مساوی است            • لحظه هایت زیباست ؛‌ چون خدا، عشق و امید در وجودت جاریست           
برگزاری گفتمان حوزوی در حوزه علمیه مکتب المهدی ( عج ) شهر اندیشه تاریخ:1397/10/19

کارشناس فرهنگی تبلیغات اسلامی واحد اندیشه شهریار از برگزاری گفتمان حوزوی تحت عنوان فرصت ها و آسیب های فضای مجازی در حوزه علمیه مکتب المهدی (عج) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران،حجت‌ الاسلام ایرج محرابی،کارشناس فرهنگی تبلیغات اسلامی واحد اندیشه شهریار، سه شنبه ۱۸ دی ماه جاری از برگزاری گفتمان حوزوی تحت عنوان فرصت ها و آسیب های فضای مجازی با سخنرانی حجت‌الاسلام گرشاسبی درحوزه علمیه مکتب المهدی (عج) خبر داد.

گرشاسبی، استاد این دوره، گفت: امروزه فضای مجازی نقشی اساسی در ابعاد مختلف زندگی مردم دارد، و نمی توان آن را نادیده گرفت و در حال حاضر اینترنت ابزاری مناسب برای توسعه ی افکار و اندیشه های بشری محسوب می‌شود به شرط آن که در راه صحیح استفاده شود و افراد باید برای ورود به دنیای مجازی اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند تا دچار مشکلات مالی و اجتماعی نشوند.

وی، در ادامه افزود: با توجه به اینکه بیشتر استفاده کنندگان از فضای مجازی نوجوانان و جوانان هستند، فرهنگ سازی برای کاهش پیامدهای آن ضروری است، لذا اطلاع‌رسانی، آموزش نحوه استفاده صحیح از این فناوری می تواند مؤثر واقع گردد و همچنین برگزاری کلاس های آموزشی در مدارس جهت آگاهی دادن به نوجوانان و جوانان در مورد مزایا و معایب فناوری های جدید و نحوه ی استفاده ی صحیح از آنها بی تاثیر نیست.

گرشاسبی، تصریح کرد: فضای مجازی در نهایت، سبک زندگی افراد را تغییر می دهد؛ چرا که در این فضا ابزارها و محتوا به گونه ای کنار هم چیده شده که در بینش و اعتقادات افراد تغییر ایجاد نموده، به تبع آن، در گرایش های این افراد و در نهایت در سبک زندگی ایشان، تغییراتی ایجاد می‌شود که ضربه های جبران ناپذیری به دین داری وارد می نماید؛ چنان که امام جواد(ع) به نقل از رسول خدا(ص) فرمود: «آن که به گوینده ای گوش فرا می دهد، همانا وی را پرستیده است. پس، هرگاه گوینده سخن از خداوند بگوید، شنونده خداوند را پرستیده است و اگر گوینده زبان شیطان باشد، شنونده شیطان را پرستش کرده است.

مدرس گفتمان، در خاتمه با بیان اینکه فضای مجازی در جوامع مختلف از جمله ایران کاربردهای فراوانی از جمله آموزش، اطلاع‌رسانی و سرگرمی های آموزشی دارد اما برخی از موضوع های این فضا به آسیب های اجتماعی دامن می زند. بنابراین قانونمند کردن فضای مجازی و مهار آسیب های آن عزمی ملی را طلب می‌کند.

سخن روز
تعظیم:
” وقتی خوشحالید، دنیا به شما لبخند میزند، اما وقتی دیگران را خوشحال می کنید، دنیا به شما تعظیم می کند. „

تصویر هفته
انتصاب
مقاله
تبيين ماهيت شادی با رویکرد قرآنی
واژه شادی مفهومی درونی است دارای تعاریف و ابعاد مختلف، تعبير و تفسير دين از شادی این است که عاملی مهم و مؤثر برای رسيدن انسان به كمالات والای انسانی و حرکت خاصانه در مسیر عبودیت است.
حدیث
امام محمد باقر علیه السلام:
فَانزِل نَفسَكَ مِنَ الدُّنيا كَمَثَلِ مَنزِلٍ نَزَلتَهُ ساعةً ثُمَّ ارتَحَلتَ عَنه؛
خود را در دنيا چنان منزل ده كه گويى ساعتى در آن منزل دارى و سپس از آن كوچ مي كني.
«بحارالأنوار، ج 75، ص 165»
یادداشت
عوامل و چگونگی فرار شاه از کشور
اعتصابات گسترده، مخالفت افكار عمومي با شاه، اقدامات امام خميني و پيروانش عليه رژيم، همگي باعث سردرگمي و آشفتگي شاه و دربار شده بود.
نظرسنجی
به نظر شما هیئات مذهبی بر روی کدام مسئله باید حساسیت بیشتری داشته باشند؟