• سال رونق تولید گرامی باد            • فرازی از پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب: تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند            • تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند            • فرازهایی از بیانیه گام دوم انقلاب: انقلاب اسلامی پس ‌از نظام‌ سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمیشود            • مهم‌ترین ظرفیّت امید بخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است            • شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هر چه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می‌آورد           
قاریان و حافظان قرآن باید مروج معارف قرآن در جامعه باشند تاریخ:1398/9/2

حجت الاسلام سهرابی در دوره آموزشی راهبری تشکل های قرآنی ویژه کارشناسان قرآنی این اداره کل نقش حافظان و قاریان قرآن در ترویج معارف قرآن را بسیار موثر دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران، کارگاه آموزشی ایده پردازی قرآنی ویژه کارشناسان قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران با حضور حجت‌الاسلام علی اصغر سهرابی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران، در اردوگاه دانشگاه امام صادق(ع) دماوند برگزار شد.
سهرابی، در این دوره با اشاره به حدیث شریف ثقلین گفت: در واقعیت عالم، قرآن و عترت پیامبر(ص) یک حقیقت هستند و هرگز از هم جدا نخواهند شد و هرکدام می توانند مسیری برای رسیدن به حقیقت دیگر باشند یعنی از قرآن می توان به اهل بیت(ع) رسید و بالعکس؛ اگر با قرآن انس داشته باشیم می توانیم به حقیقت آن و اهل بیت(ع) برسیم چون حقیقت قرآن، امام زمان(عج) است و از این طریق می‌شود به ایشان رسید.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان تهران، افزود: ما در سازمان یک اداره امور قرآنی با برنامه ها و رویکردهای خاص خودش داریم و از آن طرف شورای هیئات مذهبی و کانون مداحان که غالبا هیچ برنامه مشترکی باهم ندارند پس برای رسیدن به آن حقیقتی که عرض شد باید تغییراتی انجام دهیم. این تغییرات هم در ساختار و هم در برنامه های ما باید انجام شود. باید ببینیم چگونه می‌شود قرآن در هیئت های مذهبی نقش اساسی داشته باشد. باید در عمل، بیشتر از این حقیقت یک پارچه و جدایی ناپذیر قرآن و اهل بیت(ع) در برنامه های خود استفاده کنیم و بهره مند شویم. باید تامل کرد و اندیشه کنیم که چگونه می‌شود در هیئت های خود جایی برای تدبر و تفسیر قرآن پیدا کنیم.
سهرابی، با بیان این نکته که باید از قرائت و حفظ صرف قرآن به سمت معانی و محتوا و به سمت معرفت قرآنی قدم برداریم گفت: تمام این مسابقات و تشریفات ابتدایی برای رسیدن به محتوا و در مرحله بعد برای عمل کردن به این معرفت است. قرار است قرآن در متن زندگی ما جاری شود. الان این همه حافظ و قاری قرآن در ترویج معارف قرآن چه میزان نقش موثری دارند؟ از طرف دیگر اگر بخواهند همچین نقشی داشته باشند، پیشنهاد ما به‌عنوان سازمان تبلیغات برای آنها چیست و چه برنامه مدونی برای آنها داریم.
وی، در خاتمه افزود: در حال حاضر دغدغه ما راهبری موسسات قرآنی است که یکی از راهکارهای آن می تواند توانمندی این موسسات و در ذیل آن بحث آموزش باشد. البته این یک نکته کاملا جزئی در فضای کلان راهبری است. امیدواریم این دوره های آموزشی فرصتی باشد برای تامل بیشتر برای اینکه بتوانیم موسسات قرآنی را با ایده های ناب تر راهبری کنیم.

سخن روز
کار و تلاش
” هیچ چیز ارزشمندی آسان به دست نمی آید. تنها راه رسیدن به نتایج خوب و ماندگار، کار و تلاش مستمر است. „

تصویر هفته
ولادت امام باقر
مقاله
نکاتی درباره خواندن نماز مودبانه
مهمترین بهره ما از نماز، با مهمترین تأثیری که ابتدا باید از نماز بپذیریم، «درک عظمت خداوند» است و مهم ترین مانع درک عظمت خدا هم «تکبر» و کبریایی خودمان است.
حدیث
امام هادی (علیه السلام)
الْعُقُوقُ‏ يُعْقِبُ الْقِلَّةَ وَ يُؤَدِّي إِلَى الذِّلَّةِ
نارضایتی پدر و مادر، کمی روزی را به دنبال دارد و آدمی را به ذلت می کشاند.
بحارالانوار، ج75، ص318
یادداشت
دورویی ؛ راه علاج و فرار از آن
منافق كسي است كه ظاهرش را با ايمان و تقوا و اخلاص آراسته، ولي در باطن جز ظلمت كفر و شرك چيزي ندارد، لذا بايد بداند كه در رفتارش سودي نكرده و جز به خودش به كسي زياني نرسانده است.
نظرسنجی
به نظر شما نحوه خدمات رسانی سازمان تبلیغات اسلامی در کدامیک از موارد زیر موفق تر بوده است؟