• سال جهش تولید گرامی باد            • فرازی از پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب: ملت ایران مطمئن باشند که تلخی‌ها خواهد گذشت و مشکلات اقتصادی قطعاً تمام خواهد شد            • فرازهایی از بیانیه گام دوم انقلاب: انقلاب اسلامی پس ‌از نظام‌ سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمیشود            • مهم‌ترین ظرفیّت امید بخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است            • شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هر چه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می‌آورد           
نشست هم اندیشی گروه های سرود جنوب غرب استان تهران با حضور مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران تاریخ:1399/9/1

نشست هم اندیشی گروه های سرود جنوب غرب استان تهران با حضور ججت الاسلام علی‌اصغر سهرابی، مدیر کل تبلیغات اسلامی استان تهران و جمعی از اعضای گروه‌های سرود برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران، حجت‌الاسلام علی‌اصغر سهرابی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران در روز جمعه سی‌ام آبان‌ماه در بازدید از اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رباط‌کریم با جمعی از گروه‌های سرود این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

سهرابی در این دیدار با بیان این موضوع که جهت‌گیری جبهه انقلاب به سمت کمتر شدن مرزها و نزدیک شدن گروه‌های مختلف به هم است افزود: ما هرکدام در بخشی در حال انجام رسالت فرهنگی و تبلیغی خود هستیم ولی در حال حاضر حرکت فرهنگی به وجود آمده در جبهه انقلاب از هویت‌های کوچک گذر می‌کند و در حال تشکیل وحدت این گروه‌ها و این هویت‌های متکثر و ایجاد شبکه‌ای در جهت تقویت جبهه فرهنگی انقلاب است. البته باید با حفظ هویت‌های قبلی به سمت این پیوستگی و یکی شدن برویم. اکنون این مرزها رقیق شده و شبکه‌ای از گروه‌ها در حال شکل‌گیری است که بیشتر باعث رشد فعالیت‌ها می‌شود و هر که وارد این ساختار نشود خودش ضعیف می‌شود.

 وی با اشاره به‌واسطه بودن سازمان تبلیغات در فعالیت‌های فرهنگی گفت: ما هرجا ورود کردیم نگاه بالادستی نداشتیم و نداریم و فقط قصد داریم حلقه رابطی شویم تا گروه‌ها و شبکه‌ها به هم بپیوندند. این حلقه وصل بودن ما اصلاً محوریت نخواهد داشت. قرار نیست ما مجموعه فرهنگی تشکیل دهیم که بروند در شهرها کار کنند بلکه شبکه مبلغین باید یک ظرف بشود که مجموعه‌های مختلف در آن ظرف فعالیت کنند و این شبکه نقش رابط و حلقه میانی را دنبال کند. شما هم در عرصه سرود با شبکه شدن می‌توانید به سمت عملیات بزرگ‌تری بروید و هم در اجرا و هم در دامنه اثرگذاری، گسترده‌تر ظاهر شوید.

 سهرابی در ادامه باتوجه‌به ظرفیت‌های ایجاد شده در ایام کرونا برای گروه‌های سرود بیان داشت: در اوایل انقلاب نقش گروه‌های سرود در راهبری فرهنگی جامعه مؤثر بود و تأثیر بسزایی در برانگیختن احساس جامعه در جهت یک الگو و هدف را داشتند. مدتی این موضوع دچار رکود شده که دلیل آن را به‌صورت دقیق علمی نمی‌دانم و اهل‌فن آن باید نظر بدهند اما این موضوع دوباره زنده شده است و در حوزه خودش در حال میدان‌داری است.

وی با تأکید بر نوآوری و خلاقیت در فعالیت‌های فرهنگی افزود: یکی از کارهایی که باید در بحث سرود بدان پرداخته شود، ایده‌پردازی نوین است. منظور از ایده‌پردازی در شعر و ملودی نیست بلکه نوع ارائه و قالب آن بیشتر مدنظر است. امروز اجرای در خیابان شاید کار جدیدی باشد ولی سال بعد شرایط فرق دارد؛ بنابراین ما باید همواره نوآوری داشته باشیم باید به سمت مدل‌های جدید تعامل با مردم و مخاطب پیش برویم.

مثلاً در اجرای سرود در فضای فرودگاه یا در پاساژ باید موضوع سرود مرتبط با آن فضا و اتمسفر باشد تا مخاطب را درگیر کند. تطبیقی‌تر کار کنید و سرودها را به سمت مسائل اجتماعی سوق دهید.

در ادامه روح‌الله عبدالهی مدیر روابط‌عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران افزود: باید باتوجه‌به مناسبت‌ها مختلف کار تولید کنیم چون ما در بسیاری از ایام در تولید محتوا دچار کمبود و خلأ هستیم. این درست نیست که مثلاً در یک موضوع صد کار هنری تولید شود ولی در موضوعی دیگر به‌سختی بتوان یک کار درخور پیدا کرد. در کارتان تنوع ایجاد کنید تا مخاطب گسترده‌تری پیدا کنید. ما شرایط سخت شما را درک می‌کنیم و تاحدامکان تلاش می‌کنیم که در جهت ارتقای فعالیت‌های فرهنگی این‌چنینی به دوستان کمک کنیم.

در پایان این دیدار خزایی به نمایندگی از همه گروه‌ها ضمن معرفی گروه‌ها و فعالیت‌های آنها گفت: از اداره تبلیغات اسلامی تهران به‌خاطر برگزاری این‌چنین جلسات در جهت هم‌افزایی قدردانی می‌کنم و چندین خواسته در راستای کمک به گروه‌های سرود جنوب غرب تهران دارم،مهمترین موضوع این است ظرفیت‌های سازمان تبلیغات اسلامی که می‌توانند به این گروه‌ها کمک کنند فعال شود.

وی همچنین با درخواست همکاری در تشکیل باشگاه سرود جنوب غرب تهران افزود: ما می‌خواهیم در این منطقه جشنواره‌ای درخور و با خروجی اثرهای هنری داشته باشیم که در این زمینه روی همکاری با اداره تبلیغات اسلامی استان تهران حساب ویژه‌ای باز کرده‌ایم.

سخن روز
کار و تلاش
” هیچ چیز ارزشمندی آسان به دست نمی آید. تنها راه رسیدن به نتایج خوب و ماندگار، کار و تلاش مستمر است. „

تصویر هفته
کرونا
مقاله
ضرورت تحول در مهندسی فرهنگی
دگرگونی در فرهنگ و زیر ساخت های فرهنگی، مستلزم تدوین منابع مبنایی و علمی معتبر و مستند با در نظر گرفتن دیدگاه های اسلامی در مبانی و مسائل آن است.
حدیث
امام حسن عسکری علیه السلام:
لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّام وَ الصَّلوة وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفکُّر فی أمر الله؛
عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است.
«تحف العقول، ص442»
یادداشت
جلسات ملاقات مردمی با مدیرکل محترم استان تهران
جلسات ملاقات مردمی با حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر سهرابی، مدیرکل محترم تبلیغات اسلامی استان تهران، به صورت هفتگی سه شنبه ها از ساعت 8 لغایت 12 در دفتر مدیرکل برقرار می باشد. جهت هماهنگی و تنظیم وق ...
نظرسنجی
به نظر شما نحوه خدمات رسانی سازمان تبلیغات اسلامی در کدامیک از موارد زیر موفق تر بوده است؟