هر روزتان نوروز ؛ نوروزتان پیروز            • لحظه هایت زیباست ؛‌ چون خدا، عشق و امید در وجودت جاریست           
خانه تکانی دل، ضرورتی اجتناب ناپذیر تاریخ:1396/12/19
دانلود فایل
همانطور که این روزها مشغول خانه تکانی و نظافت منزل هستیم، قدری هم بر آن باشیم که رذائل اخلاقی را از خودمان بزداییم و به فضائل اخلاقی بیارائیم.

مقدمه

وقتی که ما انسان ها مدتی بهداشت و نظافت را رعایت ننمائیم هم خودمان و هم اطرافیانمان دچار آزار و اذیت می شوند و از ماندن در کنارمان اجتناب می‌کنند پس وظیفه داریم که به پاکی و آراستگیمان همت بگماریم و طوری باشیم که مردم وقتی در کنارمان هستند از پاکی و نظافتمان ابراز خرسندی کنند.

در مورد گناهان نیز، مسئله به این صورت است که وقتی مرتکب گناهان و معاصی می شویم خداوند، فرشتگان و اهل بصیرت از ما ناراحت و ناخرسند هستند، پس وظیفه داریم که توبه نماییم، از گناهان خود را پاک نماییم و خانه تکانی دل را ضرورتی اجتناب ناپذیر بدانیم.

پالایش اخلاقی

حال که اسفند ماه است و در آستانه سال جدید هستیم و زمان خانه تکانی است و به گرد گیری و غبار روبی از منازل و شستن فرش ها مشغول هستیم بسیار کار شایسته ایست که انجام می دهیم، ولی خیلی خوب است که در کنار این کار ها پالایش اخلاقی هم داشته باشیم و و جودمان را از رذائل اخلاقی پاک کنیم.

احادیثی در مورد محاسبه نفس

جالب و مورد توجه است که در احادیث نیز، به این امر اشاره شده که ما روزانه باید محاسبه گر نفس خود باشیم و درصدد زدودن و پاک نمودن اعمال زشتی باشیم که هر از گاهی مرتکب می شویم، به‌عنوان نمونه از امام کاظم(علیه السلام) نقل شده است (1) که فرمودند: لَیسَ مِنّا مَن لَم یُحاسِب نَفسَهُ کُلَّ یَومٍ فَإن عَمِلَ حَسَنًا إستَزادَ اللهَ، وَ إن عَمِلَ سَیِّئًا إستَغفَرَ اللهَ مِنهُ وَ تابَ إِلَیهِ؛ کسی که هر روز به حساب اعمال خود نرسد از ما نیست پس اگر کار نیک کرده است، از خداوند توفیق بیشتر آن را بخواهد و اگر کار بد کرده است، از آن کار استغفار کند و آمرزش بخواهد و به سوی خدا توبه کند و در جای دیگریست که رسول ختمی مرتبت می فرمایند:«حاسِبُوا اَنْفُسَکُم قبلَ اَن تُحاسَبُوا و زِنُواها قبلَ اَنْ تُوزَنُوا و تَجَهَّزُوا لِلْعَرْضِ الاَْکْبَر؛ خویشتن را محاسبه کنید قبل از آنکه به حساب شما برسند و خویش را وزن کنید قبل از آنکه شما را وزن کنند و آماده شوید براى عرضه بزرگ (روز قیامت)»  (2)

نتیجه گیری

در انتها نتیجه می گیریم همانطورکه این روزها مشغول خانه تکانی و نظافت منزل هستیم، قدری هم بر آن باشیم که رذائل اخلاقی را از خودمان بزداییم و به فضائل اخلاقی بیارائیم و چقدر خوب است تا دیر نشده است ساعتى هرروز براى خود اختصاص دهیم و محاسبه گر نفس خود باشیم وببینیم چه کارهایی را برای آبادانی آخرتمان کرده ایم.

پی نوشت ها:

1. وسائل الشیعه، ج11، ص377

2. بحارالانوار، ج 67، ص 73

حسین لطفی اذر، مسئول روابط عمومی تبلیغات اسلامی اسلامشهر

سخن روز
صبر:
” روزی که صبر در باغ زندگیت رویید، به چیدن میوه پیروزی امیدوار باش. „

تصویر هفته
سال نو مبارک
مقاله
نهضت علمی امام باقر(ع)
يكى از محورهاى عمده تعليمات ائمه (ع)، بويژه امام باقر (ع) و امام صادق (ع)، زدايش قياس و استحسان از محيط فقاهت و اجتهاد بود.
حدیث
حضرت علی علیه السلام:
ألْمُؤمنُ نَفسُهُ مِنهُ فى تَعَب، والنّاسُ مِنْهُ فى راحَة ؛
مؤمن آن کسى است که خود را به جهت رفاه مردم در زحمت بیندازد و دیگران از او در أمنیّت و آسایش باشند.
«بحارالأنوار، ج 75، ص 53، ح 10»
یادداشت
خانه تکانی دل، ضرورتی اجتناب ناپذیر
همانطور که این روزها مشغول خانه تکانی و نظافت منزل هستیم، قدری هم بر آن باشیم که رذائل اخلاقی را از خودمان بزداییم و به فضائل اخلاقی بیارائیم.
نظرسنجی
به نظر شما، اداره کل تبلیغات اسلامی تهران در سال 96 در کدام زمینه موفق بوده است؟