• دولت و ملت، متحد با هم برای حمایت از کالای ایرانی            • لحظه هایت زیباست ؛‌ چون خدا، عشق و امید در وجودت جاریست           
استرس؛ نشانه‌ها، علائم و نحوه مدیریت آن تاریخ:1397/4/13
دانلود فایل
گرچه استرس به مقدار مناسب، می‌تواند برای شما مفید باشد، اما بیش از حد بودن آن ضرر خواهد داشت. بعضی افراد به صورت افراطی به استرس واکنش نشان می‌دهند و حتی مشکلات کوچک را برای خود لاینحل می‌سازند.

 

چکیده
استرس و یا فشار روحی روانی، احساسی است ایجاد شده به هنگام نشان دادن واکنش به رویدادهایی که احساس ناخوشایندی در ما بوجود می‌آورند.

چنین رویدادهایی می‌تواند در مدرسه مانند امتحان، در محل کار مانند عوض شدن رئیس و یا در زندگی خصوصی مانند آماده شدن برای طلاق رخ دهند.

استرس و یا فشار روحی روانی، احساسی است ایجاد شده به هنگام نشان دادن واکنش به رویدادهایی که احساس ناخوشایندی در ما به وجود می‌آورند. چنین رویدادهایی می‌تواند در مدرسه مانند امتحان، در محل کار مانند عوض شدن رئیس و یا در زندگی خصوصی مانند آماده شدن برای طلاق رخ دهند. بدن ما در مواقع استرس ‌زا هورمونهای خاصی را از خود ترشح می‌کند.

در این دوره، آدرنالین بیشتری به درون خون شما وارد می‌شود. این هورمونها، ضربان قلب را افزایش داده و فشار خون و نحوه تنفس شما را تغییر می‌دهند. عروق خونی گشادتر شده و خون بیشتری از این عروق عبور می‌کنند. بدن گرم شده و به منظور خنک ساختن خود، عرق تولید می‌کند.

پاسخ به استرس چیزی است که بدن شما جهت مبارزه با آن انجام می‌دهد. این کار موجب می‌شود با استرس مقابله نموده و در طول چنین شرایطی بهتر عمل کنید. پاسخ به استرس زمانی رخ می‌دهد که به عنوان مثال درون ماشین بوده و به منظور جلوگیری از بروز تصادف، ترمز می‌گیرید. یا زمانی که برای زدن ضربه پنالتی در فوتبال انتخاب شده‌اید و این ضربه تعیین کننده برنده یا بازنده شدن شما است.

استرس همچنین می‌تواند طولانی مدت باشد، مانند آماده سازی خود برای امتحان یا داشتن مشکلات شخصی با والدین، معلمین یا دوستان. استرس زمانی رخ می‌دهد که بیش از حد کار کرده و زمان استراحت نداشته باشید.

این استرس طولانی مدت، بدن شما را به حالت آماده باش نگاه داشته و بدن برای مقابله با استرس طولانی مدت هورمونهایی را به درون جریان خون می‌ریزد. این امر می‌تواند به بدن‌تان آسیب رسانده، موجب خستگی‌ شما و ضعف سیستم ایمنی‌تان شود.

گرچه استرس به مقدار مناسب، می‌تواند برای شما مفید باشد، اما بیش از حد بودن آن ضرر خواهد داشت. داشتن کمی استرس می‌تواند موجب سخت درس خواندن شما شود. اما اگر استرس مدت زمان زیادی در بدن شما باقی بماند، بدن دیگر نمی‌تواند با آن مقابله نماید.

بعضی افراد به صورت افراطی به استرس واکنش نشان می‌دهند و حتی مشکلات کوچک را برای خود لاینحل می‌سازند. آنها تمام مدت احساس نگرانی، ناراحتی و اضطراب دارند.

 

علائم استرس

افرادی که دچار استرس طولانی مدت هستند، ممکن است علائم زیر را از خود نشان دهند:

- حملات وحشت

- احساس فشار مداوم بر روی خود

- تغییر سریع خلق و خوی

- بروز مشکلاتی برای معده و ابتلاء به سردرد

- بروز مشکلات خواب

- کشیدن سیگار

افسردگی

 

نحوه تحت کنترل قرار دادن استرس

کنترل استرس کار آسانی نیست. اطلاع از نحوه معکوس ساختن استرس می‌تواند موجب تحت کنترل نگاه داشتن آن شود.

- فکر نکنید می‌توانید از عهده انجام هر کاری برآیید. بر روی کارهای مهم تمرکز کنید.

- واقع بین باشید

ـ سعی نکنید همه چیز تمام باشید.

- به قدر کافی بخوابید! این کار موجب استراحت و آرام شدن بدن‌تان می‌شود.

- تمرینات تنفسی ساده را آموخته و آنها را در شرایط استرس‌زا بکار بندید.

- کتابی خوانده و یا دوش بگیرید.

- با بدن خود خوب رفتار کنید. به قدر کافی ورزش کرده و به پیاده روی طولانی رفته و یا به دویدن بپردازید.

- برای بدن خود غذای مناسب و ویتامین‌های کافی فراهم سازید.

- مثبت اندیش باشید. بسیاری از افرادی که متحمل استرس طولانی مدت هستند، افرادی منفی نگر می‌باشند.

- مشکلات کوچک را حل کنید. با این کار، این احساس به شما دست می‌دهد که همه چیز تحت کنترل است. به شما اعتماد بنفس بخشیده و می‌توانید با مشکلات بزرگتر، بهتر برخورد کنید.

منبع: برگرفته از سایت اینگیلیش آنلاین

سخن روز
عادات خوب:
” مهربانی و حُسن خُلق، دوست ‌داشتنی‌ ترین عاداتِ افراد است. „

تصویر هفته
خاندان کرامت
مقاله
چگونه از اوقات فراغت خود بهترین استفاده را بکنیم؟
استفاده‌ فعال و مفید از اوقات فراغت باعث افزایش انرژی، خلاقیت، اشتیاق و احساس مفید بودن می‌شود .
حدیث
پيامبر اسلام(صلى الله عليه و آله):
ألْمُؤمِنُ نَفْسُهُ مِنهُ فى تَعَب، وَالنّاسُ مِنهُ فى راحَة ؛
مؤمن آن کسى است که خود را به جهت رفاه مردم در زحمت بیندازد و دیگران از او در امنیّت و آسایش باشند.
«بحارالأنوار، ج 75، ص 53، ح 10»
یادداشت
استرس؛ نشانه‌ها، علائم و نحوه مدیریت آن
گرچه استرس به مقدار مناسب، می‌تواند برای شما مفید باشد، اما بیش از حد بودن آن ضرر خواهد داشت. بعضی افراد به صورت افراطی به استرس واکنش نشان می‌دهند و حتی مشکلات کوچک را برای خود لاینحل می‌سازند.
نظرسنجی
بنظر شما، اولویت فعالیت سازمان تبلیغات اسلامی در فصل تابستان چه باید باشد؟