• سال رونق تولید گرامی باد            • فرازی از پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب: تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند            • تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند            • فرازهایی از بیانیه گام دوم انقلاب: انقلاب اسلامی پس ‌از نظام‌ سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمیشود            • مهم‌ترین ظرفیّت امید بخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است            • شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هر چه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می‌آورد           
استرس؛ نشانه‌ها، علائم و نحوه مدیریت آن تاریخ:1397/4/13
دانلود فایل
گرچه استرس به مقدار مناسب، می‌تواند برای شما مفید باشد، اما بیش از حد بودن آن ضرر خواهد داشت. بعضی افراد به صورت افراطی به استرس واکنش نشان می‌دهند و حتی مشکلات کوچک را برای خود لاینحل می‌سازند.

 

چکیده
استرس و یا فشار روحی روانی، احساسی است ایجاد شده به هنگام نشان دادن واکنش به رویدادهایی که احساس ناخوشایندی در ما بوجود می‌آورند.

چنین رویدادهایی می‌تواند در مدرسه مانند امتحان، در محل کار مانند عوض شدن رئیس و یا در زندگی خصوصی مانند آماده شدن برای طلاق رخ دهند.

استرس و یا فشار روحی روانی، احساسی است ایجاد شده به هنگام نشان دادن واکنش به رویدادهایی که احساس ناخوشایندی در ما به وجود می‌آورند. چنین رویدادهایی می‌تواند در مدرسه مانند امتحان، در محل کار مانند عوض شدن رئیس و یا در زندگی خصوصی مانند آماده شدن برای طلاق رخ دهند. بدن ما در مواقع استرس ‌زا هورمونهای خاصی را از خود ترشح می‌کند.

در این دوره، آدرنالین بیشتری به درون خون شما وارد می‌شود. این هورمونها، ضربان قلب را افزایش داده و فشار خون و نحوه تنفس شما را تغییر می‌دهند. عروق خونی گشادتر شده و خون بیشتری از این عروق عبور می‌کنند. بدن گرم شده و به منظور خنک ساختن خود، عرق تولید می‌کند.

پاسخ به استرس چیزی است که بدن شما جهت مبارزه با آن انجام می‌دهد. این کار موجب می‌شود با استرس مقابله نموده و در طول چنین شرایطی بهتر عمل کنید. پاسخ به استرس زمانی رخ می‌دهد که به عنوان مثال درون ماشین بوده و به منظور جلوگیری از بروز تصادف، ترمز می‌گیرید. یا زمانی که برای زدن ضربه پنالتی در فوتبال انتخاب شده‌اید و این ضربه تعیین کننده برنده یا بازنده شدن شما است.

استرس همچنین می‌تواند طولانی مدت باشد، مانند آماده سازی خود برای امتحان یا داشتن مشکلات شخصی با والدین، معلمین یا دوستان. استرس زمانی رخ می‌دهد که بیش از حد کار کرده و زمان استراحت نداشته باشید.

این استرس طولانی مدت، بدن شما را به حالت آماده باش نگاه داشته و بدن برای مقابله با استرس طولانی مدت هورمونهایی را به درون جریان خون می‌ریزد. این امر می‌تواند به بدن‌تان آسیب رسانده، موجب خستگی‌ شما و ضعف سیستم ایمنی‌تان شود.

گرچه استرس به مقدار مناسب، می‌تواند برای شما مفید باشد، اما بیش از حد بودن آن ضرر خواهد داشت. داشتن کمی استرس می‌تواند موجب سخت درس خواندن شما شود. اما اگر استرس مدت زمان زیادی در بدن شما باقی بماند، بدن دیگر نمی‌تواند با آن مقابله نماید.

بعضی افراد به صورت افراطی به استرس واکنش نشان می‌دهند و حتی مشکلات کوچک را برای خود لاینحل می‌سازند. آنها تمام مدت احساس نگرانی، ناراحتی و اضطراب دارند.

 

علائم استرس

افرادی که دچار استرس طولانی مدت هستند، ممکن است علائم زیر را از خود نشان دهند:

- حملات وحشت

- احساس فشار مداوم بر روی خود

- تغییر سریع خلق و خوی

- بروز مشکلاتی برای معده و ابتلاء به سردرد

- بروز مشکلات خواب

- کشیدن سیگار

افسردگی

 

نحوه تحت کنترل قرار دادن استرس

کنترل استرس کار آسانی نیست. اطلاع از نحوه معکوس ساختن استرس می‌تواند موجب تحت کنترل نگاه داشتن آن شود.

- فکر نکنید می‌توانید از عهده انجام هر کاری برآیید. بر روی کارهای مهم تمرکز کنید.

- واقع بین باشید

ـ سعی نکنید همه چیز تمام باشید.

- به قدر کافی بخوابید! این کار موجب استراحت و آرام شدن بدن‌تان می‌شود.

- تمرینات تنفسی ساده را آموخته و آنها را در شرایط استرس‌زا بکار بندید.

- کتابی خوانده و یا دوش بگیرید.

- با بدن خود خوب رفتار کنید. به قدر کافی ورزش کرده و به پیاده روی طولانی رفته و یا به دویدن بپردازید.

- برای بدن خود غذای مناسب و ویتامین‌های کافی فراهم سازید.

- مثبت اندیش باشید. بسیاری از افرادی که متحمل استرس طولانی مدت هستند، افرادی منفی نگر می‌باشند.

- مشکلات کوچک را حل کنید. با این کار، این احساس به شما دست می‌دهد که همه چیز تحت کنترل است. به شما اعتماد بنفس بخشیده و می‌توانید با مشکلات بزرگتر، بهتر برخورد کنید.

منبع: برگرفته از سایت اینگیلیش آنلاین

سخن روز
خوشبخت:
” انسان هر اندازه مصمم به خوشبخت زيستن باشد، به همان اندازه خوشبخت و سعادتمند زندگي خواهد كرد. „

تصویر هفته
بهار
مقاله
موتور پیشران حرکت به سوی تمدن اسلامی
رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه‌ «گام دوم انقلاب» با مرور تجربه‌ ۴۰ ساله‌ انقلاب اسلامی اعلام کردند: انقلاب «وارد دوّمین مرحله‌ خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌ سازی شده است» .
حدیث
امام حسن عسکری علیه السلام:
لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّام وَ الصَّلوة وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفکُّر فی أمر الله؛
عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است.
«تحف العقول، ص442»
یادداشت
سفر و شارژ سلامت روان
مسافرت يکي از جذاب ‌ترين تفريحات است که در افزايش سلامت روان به شدت موثر است. احاديث مشهوري از پيامبر گرامي اسلام درباره سفر و فوايد آن روايت شده است.
نظرسنجی
بنظر شما، اینک در چهل سالگی انقلاب اسلامی، کدام مورد از سایر گزینه ها مهم تر است؟