• سال رونق تولید گرامی باد            • فرازی از پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب: تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند            • تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند            • فرازهایی از بیانیه گام دوم انقلاب: انقلاب اسلامی پس ‌از نظام‌ سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمیشود            • مهم‌ترین ظرفیّت امید بخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است            • شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هر چه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می‌آورد           
کره خاکی انسان فضائی تاریخ:1397/11/21
دانلود فایل
پیامبراکرم (ص) می فرمایند:« دو طبقه از امت من اند که اگر شایسته باشند همه به صلاح آیند، و اگر فاسد باشند همه به فساد گرایند؛ فقها و زمامداران»

چقدر حرف زدن ها راحت شده است! چقدر وعده و وعید دادن ها آسان شده است! چقدر ابراز عشق کردن ها الکی شده است! چقدر بازی با احساسات همدیگر طبیعی شده است! چقدر دروغ گفتن ها عادی شده است! وقتی در مقام تکلم هستیم همه از دین و دیانت سخن میگوییم! وقتی در مقابل چشم ها قرار میگیریم خودمان را خیرخواه و مصلح قلمداد می کنیم!

اما وقتی در خلوت ها قرارمیگیریم الله اعلم! در روزگار ما همه باسواد و عالم هستند،پس خلاصه میگویم ای مسئولین ای صاحب نظرها ای اهل علم ،آیا این علائم نشان از بیماری روحی نیست؟

آیا این حالات نشان از نبودن جیزی در جای خودش نیست؟

آیا این ویژگی ها نشان از خطر نیست؟

چرا در روزگار امروز مردم ناامید هستند؟

چرا جوانان اعتماد به نفس ندارند؟

چرا انسانیت کم شده است ؟

کره خاکی عجب مکان شگفت انگیزی هست، وقتی این کره را نگاه می کنیم فراز و نشیب عجیبی به چشم میخورد، در گوشه ای افرادی را می بینی که از نداری شرمنده خانواده اش می باشد، وقتی به گوشه دیگری نگاه میکنی مردمانی را می بینی از بس که دارند نمی دانند چگونه خرج کنند! نمی دانند چگونه زندگی کنند!به گوشه دیگری نگاه کنی می بینی که یک عده، مردمانی را بی دلیل می کشند و یا زور دارند و میکشند، و یا به خاطر منفعت خودشان هزاران هزار مردم بی گناه را نابود می کنند. درگوشه دیگری بنگری مردمانی را میبینی که از ژن خوب حرف می زنند، و در گوشه دیگر آه و افسوس مظلومانی به گوش می رسد.

دلیل این همه پستی و بلندی در این کره خاکی چیست؟ مگر زمین در تسخیر انسانها نیست؟

بررسی ادله اختلافات در کره خاکی

با اندکی تعقل می توان دلیل این همه بدی ها این همه اختلافات طبقاتی و از بین رفتن انسانیت را کشف کرد.

مهم ترین عواملی که موجب ایجاد فراز و نشیب و اختلافات آنچنانی درکره خاکی شده است سه چیز می باشد که به اختصار عبارتند از:

الف) جهل

حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند:«لاتری الجاهل إلّا مفرطا أو مفرّطاً، نادان را یا تندرو و یا کندرو می بینی» (1)

جهل ونادانی باعث می شودکه انسانها هدف از خلقت را فراموش کنند و همچنین موجب می شودکه انسانیت و کار نیک انسانی به کلی فراموش شود،که حاصل این فراموشی ها وضعیت قرمزکره خاکی است.

ب) آرزوهای طولانی

دومین عاملی که اختلاف شدید بین انسانها ایجاد کرده است آرزوهای طولانی می باشد. که در این خصوص پیامبر اکرم(ص) می فرمایند:«أخوف ماأخاف علی امتی الهوی وطول الأمل؛ بر امت خویش بیش از هرچیز از هوس و آرزوهای دراز بیم دارم.» (2)

ج) قدرت طلبی

سومین عاملی که موجب وضعیت اسف بار در کره خاکی شده است،قدرت طلبی می باشد.

حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام دروصیتی به فرزندش امام حسن علیه السلام می فرمایند: «فإنما اهلها کلاب عاویة، و سباع ضاریة،یهرّبعضها بعضا،و یأکل عزیزها ذلیلها، و یقهرکبیرها صغیرها؛ اهل دنیا سگانی هستندکه پیوسته پارس میکنندودرندگانی که مدام زوزه میکشندوبا خشم ونفرت به یکدیگریورش می برند، قدرتمندشان ضعیفت ر را می بلعد و بزرگترشان به کوچکتر سلطه می یابد » (3)

در هرنقطه از کره زمین نگاه کنیم شخصی در رأس قدرت قرار دارد، درحالیکه شاید مردمان آن سرزمین مخالف زمامدار سرزمین خود باشند.

چه در بلاد کفر و چه در بلاد اسلامی اگر شخصی  که در رأس امور قرار دارد اولاً جاهل نباشد دوماً فرمانبردار نفس خود نباشد و با طمع درونی خود مبارزه کند، سوما قدرت طلب الهی باشد،به گونه ای که در هردین و آیین و اعتقادی که باشد رضایت پروردگار مدنظرش باشد آیا مردم با چنین زمامداری هم مخالفت می کنند ؟

قطعاً مردم از چنین شخصیت و مسئولی به نحو احسن حمایت خواهند کرد، چرا که زمامدار خوب به خواسته های مردم رسیدگی می کند و مردم هم چیزی جز این انتظارندارند.

«جان لوتر می گوید: استعداد ذاتی،هوش و تحصیلات عالی، هیچ یک موفقیت را تضمین نمیکند، چیز دیگری نیز لازم است،حساسیت به درک اینکه دیگران چه میخواهند و بخشیدن به آنها» (4)

وقتی در این کره خاکی یک مسئول نالایقی در قدرت باشد به گونه ای که جاهل باشد و غافل و اسیر هوی و هوس باشد و تشنه قدرت، بی شک درجامعه تشنج ایجاد خواهد کرد که نتیجه اش این خواهد بود همه سعی دارند به اهداف و خواسته های خود برسند و جهت رسیدن به اهدافشان حلال و حرام را بهم می زنند، شرعیات دین خود را زیر پا میگذارند و صحیح یا غلط بودن راه انتخاب شده برایشان مهم نخواهد بود. و این وضعیت منجر می شود به از بین رفتن انسانیت و با ازبین رفتن انسانیت حق جای خودش را به باطل می دهد،راستگویی جایگاهش را به دروغگویی می سپارد،احساس وعاطفه ها موقعیتش را به عادت می سپارد و این یعنی مبتلا شدن جامعه به بیماری روحی که عواقب خطرناکی به دنبال دارد .

جالب اینجاست کره خاکی با تواضعی که دارد خودش را زیر پای ما انسانها پهن کرد تا زندگی کنیم و بندگی خدا، اما کره خاکی شرمنده تو هستیم چرا که تو تواضع نمودی تا انسان بر روی تو زندگی کند و بندگی خدا، اما زندگی کردن و بندگی غیر خدا، به گمانم انسان فضائی هست و در فضاسیرمی کند.

کره خاکی منم خاکی ام پس رازم را به تو میگویم ،حرف من بیمار بودن آدم ها نیست،بیمار بودن مسئولین نیست! چرا که وجب به وجب کره خاکی مبتلا شده است به این سرطان بدخیم که در این شرایط پیشگیری دیگر فایده ای ندارد و باید دنبال درمان بود.

کره خاکی من دنبال درمان کردن نیستم،چرا که متخصص درمان نیستم.درد من جوانان پاک و غیور این مملکت است ! همه مسئولین میگویند مردم در مصرف آب و برق و گاز و...صرفه جویی کنید و اسراف نکنید تا بعدها با کمبودی مواجه نشویم،ولی آیا این همه جوان بیکار که عمرشان و استعدادشان و زوری که دربازوان دارند بیهوده مصرف میشود، اسراف نیست؟ بازوان مملکت جوانان هستند، پس چرا دلسوزی نیست؟

پیامبراکرم (ص) می فرمایند:« دو طبقه از امت من اند که اگر شایسته باشند همه به صلاح آیند، و اگر فاسد باشند همه به فساد گرایند.

گفتند: یا رسول الله آنها کیانند؟ فرمود: فقها و زمامداران» (5)

یکی از مسائلی که دین مبین اسلام توجه اساسی به آن دارد حفظ افراد جامعه و مخصوصاً جوانان یک جامعه از انحراف و فساد و تباهی است.

حال اگر زمامداری و مسئولی چاره اندیشی نکند و جامعه غرق انحرافات بشود آیا حرفی برای گفتن در روز رستاخیز و در پیشگاه خداوند خواهند داشت؟

امام باقرعلیه السلام می فرمایند:«هر بنده ای ازبندگان خداروش گمراه کننده ای را بین مردم بنیان نهد، برای او گناهی همانند گناه کسانی است که مرتکب آن عمل شده اند، بدون آنکه ازگناه عاملین آن کاسته شود» (6)

کره خاکی گفتنی ها را گفتم و تکلیفم را ادا کردم . میدانم هم تو درد کشیده ای و هم من،هم صدای تو را کسی نمی شنود و هم صدای مرا، پس بیا مرحم هم باشیم و به درد هم بسوزیم و شکایت به خدا ببریم چرا که بازگشتمان به سوی اوست .

کلیدواژه ها:کره خاکی، انسانیت، جوان، بیماری روحی، مشکلات

چکیده:

در روزگار ما عوامل مختلف منفی دست به دست هم داده و باعث شده انسانیت و انسان دوستی از بین برود و با از بین رفتن انسانیت مسلماً جامعه دچار تشنج می شود،به این صورت که یک انسانی به هم نوع خودش هم رحم نخواهدکرد و مسئولین هم وظایفشان را در مقابل مردم به درستی ایفا نخواهندکرد و مدام درکشمکش قدرت خواهند بود و جز منافع خودشان به چیز دیگری فکر نخواهند کرد و این یعنی مبتلا شدن جامعه به بیماری روحی که عواقب خطرناکی به دنبال دارد.

در این مجموعه سعی شده است جهت گره کشایی مشکلات و جلوگیری از مبتلاشدن جامعه به بیماری روحی فرمایشاتی ازبزرگان ارائه بشود تا مردم و مسئولین با بصیرت کامل موضوع را ارزیابی کرده و با کمک هم به جای اینکه یک جامعه بیمار داشته باشند یک جامعه ایده آل ،سالم و بانشاط.

مقدمه

همه انسانها تلاش می کنند زندگی خوب وآرامی داشته باشند و این خوب زندگی کردن حق هر انسانی در این کره خاکی می باشد، اما متاسفانه در این کره خاکی افرادی هستند که میخواهند به هرقیمتی که باشد زندگی کنند و به اهداف خود برسند و این جرقه ای هست برای بر هم زدن نظام زندگی انسانی که موجب می شود یک عده درطبقه بالا باشند و یک عده در طبقه پایین، یک عده دارا باشند و یک عده ندار و این حالت نهایتاً منجر می شود به از بین رفتن وجدان و انسانیت و در نتیجه جامعه دچار انحراف، فساد و تباهی می شود.

پاورقی ها

1- هادی زاده،محمدرضا،حکمت های نهج البلاغه، ص 79

2- نهج الفصاحه، حدیث114

3- شجاعی، سیدمهدی،آیین زندگی، ص 65

4- مکسول جان سی، موضوع روز، ص163

5- آیت الله مشکینی، میرزاعلی، نصایح، ص71

6- خصال صدوق، ص151

منابع و مآخذ

1- نهج البلاغه

2- آیت الله مشکینی،میرزاعلی،نصایح،الهادی،قم،1371ه.ش،چاپ ششم

3- فرید،مرتضی،الحدیث،دفترنشرفرهنگ اسلامی،1366ه.ش،چاپ چهارم

4- مکسول،جان سی،موضوع روز،انتشارات سپید،تهران،1390ه.ش،چاپ ششم

5- شجاعی،سیدمهدی،آیین زندگی،کتاب نیستان،تهران،1386ه.ش

6- هادی زاده،محمدرضا،حکمت های نهج البلاغه،تابان،تهران،1386ه.ش،چاپ دوم

7- طبرسی،حسن بن فضل،مکارم الأخلاق،انتشارات فراهانی،1365ه.ش،چاپ دوم

8- لقمانی،احمد،بهترین آرزوهای زندگی،انتشارات بهشت بینش،قم،1385ه.ش  

سلیمان علی منش                     

سخن روز
موفقیت
” موفقیت فقط چهار بخش دارد: انتخاب کاری که دوستش دارید، به کار گرفتن بیشترین تلاشی که می توانید، استفاده ازموقعیت ها، و تعاون و همکاری. „

تصویر هفته
مقاومت اسلامی
مقاله
نکاتی درباره رونق اشتغال و تولید
اجرای اقتصاد مقاومتی و رونق تولید و اشتغال به الزامات و بسترهایی نیاز دارد. الزاماتی که باید مورد توجه تمام نهادها، ارگان‌ها و تک تک افراد جامعه باشد.
حدیث
پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله و سلم)
إنّ اللَّه یستحیی من العبد أن یرفع الیه یدیه فیردّهما خائبتین.
خدای تعالی شرم دارد از بنده که دستها بدعا بردارد و او را ناامید باز گرداند.
شرح فارسی شهاب الأخبار(کلمات قصار پیامبر خاتم ص)، متن، ص: 368
یادداشت
دورویی ؛ راه علاج و فرار از آن
منافق كسي است كه ظاهرش را با ايمان و تقوا و اخلاص آراسته، ولي در باطن جز ظلمت كفر و شرك چيزي ندارد، لذا بايد بداند كه در رفتارش سودي نكرده و جز به خودش به كسي زياني نرسانده است.
نظرسنجی
بنظر شما، اینک در چهل سالگی انقلاب اسلامی، کدام مورد از سایر گزینه ها مهم تر است؟